Jak si požádat o oddlužení?

Chcete řešit své dluhy? Zkuste oddlužení. Nejprve je však nutné, aby vám bylo schváleno. Jak na to? Stačí si podat žádost. A jelikož je daný postup pro řadu lidí zcela nový, podíváme se na vše důležité. Mluvíme-li o žádosti, máme na mysli samozřejmě formulář, ve kterém uvedete několik základních věcí, které se týkají vás, vašich dluhů, ale i příjmů nebo majetku. Dnes platí, že když si chcete požádat o oddlužení nemovitosti či jakýkoliv podobný postup, můžete také využít služeb profesionálů, kteří vám vše zajistí. My se však podíváme na cestu spojenou s tím, kdy vše vyřídíte sami.

Co vše musí žádost o oddlužení obsahovat?

Začněme tím, co by v žádosti nemnělo chybět. V první řadě je to jasná identifikace vaší osoby, která je spojena se všemi údaji, které najdete ve vašem občanském průkaze. Dále to musí být také popis dluhů, které má oddlužení řešit. Zde uvedete jejich výši, věřitele, ale třeba i stručný popis toho, jak dané dluhy vlastně vznikly. Nezapomínáte ani na to, že nedílnou součástí žádosti jsou i informace o příjmech. Je jedno, zda jste zaměstnanec, nebo potřebujete oddlužení OSVČ. V obou případech uvádíte příjmy minulé, současné, stejně jako ty, které v následujících pěti letech plánujete.

Kam žádost o oddlužení fyzické osoby podat?

Jakmile je základní část žádosti vyplněna, můžete přistoupit také k tomu, že uvedete návrh splátkového kalendáře a soupis vašeho majetku. I to při schválení oddlužení fyzické osoby může bít váhu v souvislosti s pozitivním rozhodnutím. Navíc pamatujte, že nemusíte žádat jenom za sebe, protože dnes je možné i oddlužení manželů. A tak jakmile je žádost připravena k podání, odnášíte ji na soud, který správně spadá pod místo, ve kterém bydlíte. Následně už čekáte na to, zda bude žádost schválena. Co mimo jiné před žádostí ještě doporučujeme, to je využití nástroje, kterým je oddlužení kalkulačka. Ta přibližně spočítá to, jak pro vás bude následujících 5 let vypadat.